Kalp Krizi Gerçekleşmeden Önce Vücudunuz Sizi Uyarıyor

kalp krizi
Paylaş
 

TÜİK’in yapmış olduğu araştırmalar doğrultusunda ortaya çıkan istatistiklere göre her yıl kalp krizinden dolayı yüz binlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Bunun yanı sıra insanların kalp krizi açısından bilinçlendirilmesi noktasında yapılan çalışmalarda milyonlarca insanın kalp krizinden korunması sağlanmıştır.

Kalp krizi gibi korkunç bir rahatsızlık hakkında şimdiye kadar yapılan çalışmalar yeterli gelmeyip insanların daha da bilinçli hale getirilmesi gerekmektedir. Kişi bilinçlendiği takdirde kendisinin kalp krizi riski taşıyıp taşımadığı bilincine vararak kalp krizi öncesi gerekli önlemleri alabilmelidir. Kalp krizi ile alakalı yaşanan bir diğer acı gerçekse kalp krizi geçiren kişilerin kriz öncesinde ki belirtileri birebir tecrübe etmeleridir. Bu noktada da kalp krizi belirtilerini düzgünce gözlemleyerek kalp krizi sırasında profesyonel bir yardım almak gereklidir.

 

Kalp krizi belirtilerini genel olarak sıralamak gerekirse:

  • Yorgunluk: Hayatınızda bazen kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Bu durum oldukça normaldir. Fakat hayatınızı kısa süreliğine gözlem altına aldığınızda markete giderken dahi yorgunluk yaşıyorsanız bu durumda durup düşünmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra nefesiniz aniden ve hızlı bir şekilde kesiliyorsa bu durumda hemen bir doktora muayene olup EKG çektirmeniz gereklidir. Stresli biri olarak stresli bir hayat yaşıyorsanız kalp sağlığınız çok iyi değilse kalp krizi geçirme riskiniz oldukça fazladır.

gogus agrisi

  • Göğüs ağrısı: Kalp krizi belirtileri arasında en yaygın olanı ve sık görüleni göğüs ağrısı, göğüs sıkışmasıdır. Göğüs ağrısına benzer ağrılar vücudunuzun çeşitli yerlerinde de kendini gösterebilir. Bu ağrı bölgelerinden biri ve en önemlisi de kollarda gerçekleşen ağrılardır. Diğer ağrı bölgeleri de çene, ense, karın, sırt ve boğaz kısımlarıdır. Bu ağrılar genellikle 15 dakika etkisini sürdürmektedir.
  • Solunum etkisi: Kalp krizi yaşamadan önce nefes darlığı, solunum sıkıntısı gözlemlenmektedir. Bunun en temel nedeni de damarların tıkalı olmasına bağlı olarak akciğerlere kan gidememesi durumudur.
  • Dermansız kalma: Kendinizi sık sık güçsüz ve yorgun hissediyorsanız bu durumda akciğerlerinize yeteri kan gitmiyor olabilir. Kronik yorgunluk sendromu olan kişiler kalp krizi riskini daha çok taşımaktadır.
  • Baş dönemsi ve soğuk terlemeler: Kalp krizi belirtilerinden biri de aniden beliren aşırı ve soğuk terlemelerdir. Siz sık sık ve aşırı terleme durumları yaşıyorsanız bu durumda mutlaka bir doktor muayenesinden geçmeniz gerekmektedir. Sık sık terleme ile birlikte görülen baş dönmesi durumu da genellikle beyne yeterince kan gitmemesinden kaynaklanmaktadır.

gri

  • Soğuk algınlığı/ grip: Birden ateşiniz yükseldiyse, anormal bir biçimde üşüme hissine kapıldıysanız ve çok şiddetli bir öksürüğünüz varsa telaşa kapılmanıza gerek yok. Bunlar direkt olarak kalp krizi belirtileri arasında yer almamaktadır. Fakat kalp krizi öncesinde bu gibi belirtiler de yaşanabileceği için bu durumu göz ardı etmeyerek dikkate almanızda fayda vardır.

Yukarıda saymış olduğumuz kalp krizi bulguları kişiden kişiye, kadından erkeğe değişiklik gösterebilmektedir. Yukarıda yer alan 6 kalp krizi belirtisini kendi yaşantınızda ve çevrenizde ki kişiler açısından göz önünde bulundurduğunuz süreçte kendinizin veya başkasının hayatını kurtarma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

El işleri, iğne oyaları ve lif modelleri paylaşımı yapan hobiler dost sitemizi ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.