Öksürük İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Öksürük İçin Doğal Tedavi Yöntemleri
Paylaş
 

Öksürük için doğal tedavi yöntemleri yer alıyor. Öksürük nasıl geçer ? , kısa zamanda öksürük geçirme yolları, bitkisel tedavi yöntemleri ve daha fazlası…

Öksürük soğuk algınlığı, alerji, kronik bronşit ve sigara içilmesi gibi birçok nedenden olabilir. Bazı bitkiler akciğerdeki balgam ve mukusu söküp atarken bazı bitkilerde kuru öksürük tedavisinde kullanılır. Öksürük tedavisi için bu doğal tedavi yöntemleri tabi ki tıbbi tedavi göz ardı edilmeden uygulanmalıdır. Ve doktor tarafından öksürüğün nedeni teşhis edilmelidir.

ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER

Öksüren kişinin bulunduğu odayı havalandırmak ve nemlendirmek olmalı son derece önemlidir. Öksürük tedavisinde, bol sıvı tüketilmeli, özellikle bitki çayları içilmelidir. Öksürüğün nedeni soğuk algınlığı ise ev de yapılabilecek bitkisel çaylar ve öksürük geçiren yöntemler uygulanabilir. Bizde bu yazımızda bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

Özellikle çocukluğumuzdan beri bildiğimiz ve en çok uygulanan ıhlamur çayı öksürük tedavisinde oldukça etkilidir.  Ayva yaprağı ile kaynatılıp içilirse öksürüğü geçirmek için daha etkili olur.

Bunun yanı sıra kabuklu elma , tarçın, zencefil, ıhlamur, ayva ve kabuklu limon bir arada kaynatılıp içildiğinde göğsü yumuşatır ve öksürüp azalarak yok olur.

Öksürük için doğal tedavilerinden bir başkası da bal ile toz zencefilin karıştırılıp içilmesidir. Ancak bu yöntem çocuklara önerilmez.

Öksürüğü geçirmek için çok etkili bir yöntem de  1 çay kaşığı karabiber , 1 tatlı kaşığı bal ve birkaç damla limon suyu ile  karıştırılarak içilir.

Bir elmanın kabuğunu soyup, bir kaç da çekirdeğini koyun, ıhlamur, bir iki karanfil ve bir tarçın kabuğu, bir dilim limon. Bunların hepsini kaynatıp, bal ile tatlandırarak sıcak olarak içerseniz kısa süre de öksürüğün rahatladığını göreceksiniz .

Dut pekmezi de öksürük tedavisinde oldukça etkilidir. Karabiberle karıştırılarak günde bir iki kere içildiğinde öksürük için faydası olacaktır. Çocuklar ve yetişkinler için oldukça etkili öksürük geçirme yöntemidir.

Küçük çocuklar ve bebekler de öksürüğü geçirmek için, Bir miktar kekik kaynatılır, içine bal konup ılıtılır. Ilık olarak bebeklere ve çocuklara verebilirsiniz.

Başka bir öksürük geçirme yöntemi de nişastayı su ile kaynatıp içine limon suyu ve bal ekleyip ılık olarak çocuğunuza içirin.  Etkili olduğunu göreceksiniz.

Tabi ki tüm bu öksürük için doğal tedavi yöntemlerini tıbbi tedavi ile birlikte kullanmalısınız.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

El işleri, iğne oyaları ve lif modelleri paylaşımı yapan hobiler dost sitemizi ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.